Kako primerno vgraditi stropna svetila?

      Comments Off on Kako primerno vgraditi stropna svetila?

Ste vedeli, da je treba osvetlitev načrtovati že pred samo gradnjo objekta? To je zlasti pomembno za vse tiste, ki načrtujete gradnjo novega doma in s tem nimate veliko izkušenj. K sreči nam pri tem navadno pomagajo različni strokovnjaki s svojimi izkušnjami in nasveti.

Stropna svetila na primer ne morete namestiti na strop in nato pričakovati, da bo vse delovalo, kot je treba, če objekt ne boste dobro pripravili na takšno vrsto osvetlitve. Kar nekaj dela bo namreč potrebnega z naknadno vgradnjo luči. Posledično je pametno, da torej že vnaprej poskrbite za to.

Kam namestiti stropne luči?

Z dobrim načrtovanjem boste lahko torej že vnaprej pripravili optimalno podlago za nameščanje najrazličnejših svetil, čeprav jih morda v prihodnosti ne boste spreminjali oziroma nadgrajevali. V praksi to denimo pomeni, da stropna svetila pozorno nameščate na tisto točko oziroma mesto, kjer bodo lahko najučinkoviteje osvetljevala celotni prostor oziroma površine, za katere jih boste namenili.

vgradnja stropnih svetil
Pred vgradnjo stropnih svetil poskrbite za ustrezno napeljavo in izberite mesto, kjer bodo svetila lahko najbolje osvetlila prostor.

Sama pozicija bo ostala enaka tudi v primeru, če boste svetila zamenjali. Posledično je pravočasno načrtovanje zelo pomembno. Obenem se je treba dovolj dobro zavedati, da stropne luči niso tako zelo prilagodljive kar se tiče dostopa električnega omrežja in do stikal. Posledično že v izhodišču poskrbite, da bo napeljava kar se da dobro urejena. V nasprotnem primeru bo skorajda zagotovo kasneje potreba tudi po kakšni večjem gradbenem posegu.

Naknadna vgradnja stropnega svetila

Če boste slučajno vseeno kdaj želeli naknadno vgraditi stropne luči, boste lahko s tem imeli kar nekaj težav. Če je bila slučajno v objektu tovrstna osvetlitev že predvidena, boste z električnim omrežjem verjetno imeli preprosto povezavo in pripravljeno napeljavo skozi sama stikala. Na takšen način nameščanje ne bo tako zelo velik izziv.

stropna svetila pozorno nameščate da bodo najučinkoviteje osvetljevala prostor
Stropna svetila pozorno nameščate, kjer bodo lahko najučinkoviteje osvetljevala celotni prostor oziroma površine.

Stropna svetila se pogosto lahko nameščajo nadomestno. To pomeni, da ne bo posebnega gradbenega posega. Na sploh se lahko pričakuje da bo možno takšna svetila vgraditi naknadno. Seveda boste imeli nekoliko več dela.

Rešitev pri vgradnji luči s pomočjo strokovnjakov

  • Čeprav niste načrtovali vseh stropnih luči v vašem domu, pa lahko s pomočjo pravih strokovnjakov rešite vsako situacijo.
  • Električno napeljavo je namreč možno v stanovanju tudi prilagoditi. Slednje predvsem velja za kakšne prenove ali adaptacije.
  • Vedno torej lahko računate na to, da boste lahko namestili stropne luči, ki bodo optimalno osvetljevale vsak prostor.

Prednosti LED razsvetljave

LED razsvetljava se ponaša s številnimi prednostmi, ki ste jih verjetno tudi že sami izkusili. Morda vas je med vsemi informacijami najbolj navdušila ta, ko ste prebrali, kakšna je lahko življenjska doba za LED svetila.

A dolga življenjska doba LED luči še zdaleč ni edina večja prednost. Med drugim kupce navdušuje tudi svetilnost LED svetilk, barvna temperatura in še bi lahko naštevali.

Barvna temperatura LED luči

Če boste v svoj dom ali v kakšen drug objekt odločili namestiti LED svetila, vas bo moralo med drugim zanimati tudi to, kakšna je njihova barvna temperatura. Dejstvo je, da LED razsvetljava omogoča najboljše nastavitve temperature barve med svetili.

Ko je govora o barvni temperaturi LED svetil, ne moremo mimo tako imenovanega indeksa prikaza barv. Ta namreč LED svetila ločuje na boljša in na dražja ter na tista, ki so cenovno nekoliko dostopnejša.

Okolju prijazna svetila

Ko boste prebirali prednosti, ki jih s seboj prinašajo svetila LED, vas bo prevzelo tudi to, da so za okolje zelo prijazna. Ne vsebujejo namreč živega srebra, ki pa je zelo značilen za kompaktne fluorestenčne svetilke.

LED svetila za dom
LED svetila imajo dolgo življenjsko dobo, imajo izredno nizko porabo energije in so boljša izbira za varovanje okolja.

Prav tako so LED luči povsem kompatibilne z Rohs. Slednje je posebna direktiva. Vsi se zavedamo, da je živo srebro lahko izjemno škodljivo za nas pa tudi za naše okolje. Poleg tega ima LED razsvetljava precej manjšo porabo električne energije. Še posebej, če bi jih primerjali z nekaterimi drugimi vrstami svetil. To pa seveda pomeni, da LED luči zmanjšujejo izpust ogljikovega dioksida v ozračje.

Kaj vam ponuja razsvetljava LED?

Na trgu vam LED razsvetljava ponuja svetila v najrazličnejših barvah. To pomeni, da lahko svoje prostore v domu osvetljujete v najrazličnejših tonih. Obenem pa so še vedno veliko bolj obstojna v primerjavi z drugimi vrstami svetil.

Kako deluje LED razsvetljava?

In čeprav takšna svetila zelo pogosto ugašate in prižigate, jim to ne bo zmanjšalo njihove življenjske dobe. Ko jih vklapljate, pa seveda zasvetijo s polno svetilnostjo. To pomeni, da se LED svetila ne potrebujejo ogrevati na tako imenovano delovno temperaturo. Z njimi pa se ne morete opeči, ker oddajajo manj toplote kot druge klasične luči.